Menu

Kreatynina – co to?

Lipiec 30, 2017 - Zdrowie
Kreatynina – co to?

Kreatynina jest metabolitem powstającym w przebiegu przemiany materii mięśni szkieletowych. Jest to substancja, która nie jest związana w żaden sposób z nerkami (jest ona jedynie przez niefiltrowana), dlatego wiele dekad temu została uznana za dobry wskaźnik ich wydolności.

Wydolność nerek to nic innego jak ich zdolność do odtruwania organizmu, do którego dochodzi w wyniku filtracji krwi przez nefrony. Niektóre procesy zapalne, choroby rozrostowe czy uszkodzenia egzogenne powodują zmniejszenie ich wydolności, co może zostać wykazane badaniami laboratoryjnymi. Do podstawowych badań służących ocenie układu moczowego (są to nerki, pęcherz moczowy, moczowody oraz cewka moczowa), a w szczególności nerek należy badanie poziomu kreatyniny we krwi.

Norma dla tego laboratoryjnego badania to 0,6- 1,3 mg/ dl dla osoby dorosłej. Zarówno wyniki powyżej, jak i poniżej normy nie są wskazane w żadnym z etapów życia.

  Salmonella

Obniżony wynik często może być spowodowany przyjmowaniem leków takich jak glikokortykosteroidy. Ponadto wartości takie wskazują również na wyniszczenie organizmu (wtedy na pewno współistnieją z objawami klinicznymi taki jak np. nadmierne wychudzenie).

Zbyt wysoka kreatyninemia (poziom kreatyniny we krwi) to często pierwszy objaw niewydolności nerek, którą podzielić możemy na ostrą oraz przewlekłą. Choroby nerek to skomplikowana grupa chorób, dlatego też pojedyncze badanie nie umożliwia ich klasyfikacji. Nieprawidłowy wynik powinien być zarówno powtórzony jak i skonfrontowany z innymi badaniami. Więcej – http://www.webmark.pl/zdrowie/kiedy-podejrzewac-niewydolnosc-nerek/

badania laboratoryjne