Menu

Pałace – jak zadbaliśmy o zabytki

Wrzesień 13, 2019 - Wycieczka
Pałace – jak zadbaliśmy o zabytki

Po II wojnie światowej na zachodzi Polski weszliśmy w posiadanie wielu wspaniałych zabytków. Niestety część z nich została zniszczona już w 1945 roku przez wyzwolicieli i to wcale nie w wyniku działań wojennych. Ot, burżuazyjny niemiecki pałac i to wystarczyło, żeby go spalić. Jeśli nie od razu to na odchodne. Czy z tymi pałacami co przetrwały pierwsze powojenne lat jest lepiej? Niekoniecznie, póki były użytkowane przez PGR (przeważnie), to jeszcze jakoś się trzymał. Nieremontowane zagrażały użytkownikom i z czasem nie nadawały się do zamieszkania lub innego wykorzystania, więc zostały opuszczone. Horror zaczął się po likwidacji PGR. Już w odrodzonej Polsce zniszczono chyba najwięcej pałaców.

Barokowy pałac w Rościnie to przykład zabytku, który ginie na naszych oczach. Jeszcze kilka lat temu dach był cały, chociaż pewnie dziurawy. Woda zrobił swoje i teraz środkowa część dachu jest zawalona. Jest to pałac zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku przez rodzinę von Bredow, którzy mieli tam fabrykę fajek glinianych. Pałac był przebudowany w drugiej połowie XIX wieku, przetrwał wszystkie zawieruchy wojenne, ale wolnej Polski już nie.

Pałac w Bobrówku został przebudowany w połowie XIX wieku z dworu pochodzącego z XVIII wieku. Jego styl po kilku przebudowach można nazwać eklektycznym. Pałac jest w dość dobrym stanie, ale właściciel (firma zagraniczna) nie ma pomysłu na wykorzystanie pałacu.

Pałac w Dolsku zbudowany pod koniec XVIII i w wieku XIX trzykrotnie przebudowywany i rozbudowywany do neogotyckiego pałacu. Przetrwał wojny, był wykorzystywany na różne sposoby, po pożarze w 1967 roku został opuszczony i zrujnowany. Od dwudziestu kilku lat odbudowywany przez prywatnych właścicieli.

Pałac w Lubniewicach został zbudowany w początkach XX wieku. Zachował się po wojnie, jest znany z filmu „Sztuka Kochania”. Obecny właściciel kupił zamek w dobrym stanie, ale nic w nim nie robi, nic się nie dzieje. Przynajmniej jest zabezpieczony, więc nie zginie.

Pałac w Gliśnie zbudowano w XVIII wieku i kilkakrotnie zmieniało się jego przeznaczenie. Po 1945 roku przejął go PGR, który nie użytkował pałacu, więc niszczał. Obecnie użytkowany przez WOPR w Lubniewicach.

Pałac w Dąbroszynie został zbudowany w XVII wieku i kilkakrotnie przebudowywany, a w 1851 roku nadbudowano piętro. Ostatecznie powstał pałac na planie prostokąt będący mieszanina stylów. Po remoncie gmina Witnica wystawiła go na sprzedaż.

Pałac w Sosnach został zbudowany w 1835 roku, a w 1909 przebudowany i zmodernizowany. Po wojnie był użytkowany jako ośrodek kolonijny i DPS. Obecnie nieużytkowany, nie wiadomo gdzie jest właściciel. Obok pałacu jest piękny park krajobrazowy i jezioro, więc jest potencjał na piękny obiekt. Na dzisiaj pałac jest zdewastowany.

Taką wyliczankę można kontynuować, ale obraz nie jest budujący. Zmarnowaliśmy zbyt wiele.